Hier komt de naam aardbeien vandaan en dit is waarom ze in het Engels strawberries heten
Publicatiedatum: 8 juli 2026
De naam aardbei is tegenwoordig helemaal ingeburgerd, maar dat is niet altijd zo geweest. In vroeger tijden is de omschrijving van de zoete vrucht afhankelijk van waar iemand in het land woont. Dit is de geschiedenis achter de huidige benaming van aardbeien.
Frenze/frêze
In ons taalgebied zijn er 2 benamingen waaronder de vrucht bekend gestaan heeft: frenze/frêze en variaties met de naam aard-, met een toevoeging daarachter. Waarbij frenze/frêze is gebaseerd op het Franse fraise, dat in de middeleeuwen in zuidwestelijk Nederland is overgenomen van Frans sprekende Vlamingen. Daarbij is er een link met het Latijnse fraga, dat ‘geurend’ betekent.

Aardbei, -bes, bezie, beer
Daarnaast bestaat de benaming aardbei al sinds de prehistorie. Het gaat in dat geval om de wilde aardbei. Uiteindelijk heeft de tamme aardbei die naam overgenomen en heeft de wilde variant tegenwoordig de toevoeging ‘wilde’. Het gedeelte ‘aard’ in het woord verwijst naar de groeiwijze: dicht bij de aarde. In vroeger tijden zijn daar ook varianten voor gebruikt als oar, eerd en erre. Afhankelijk van het gebruikte dialect.
Voor het tweede gedeelte, bei, zijn ook lang andere varianten gebruikt, die terug te brengen zijn tot de groepen: bei, bes/bezie en beer. Waarvan -bei, in combinatie met aard-, uiteindelijk de standaardtaal geworden is. Dat komt dan weer van het Oudfranse baie, dat is ontstaan uit het Latijnse woord baca, dat bes betekent. De eerste keer dat de combinatie ‘aardbei’ is aangetroffen, is in de 16e eeuw.

Beer en berry
Hebben wij dus uiteindelijk gekozen voor de ‘bei-variant, in andere talen is de voor de letterlijke bes-variant gekozen. Zo zijn aardbeien in het Duits erdbeere en in het Engels strawberry. Waarbij het Engelse ‘straw'(stro) dan weer verwijst naar een populaire kweekmethode, op stro, en niet naar de aarde, waar de vruchten op groeien.

Aardbei in dialect
In verschillende Nederlandse dialecten blijft de aardbei overigens wel nog met verschillende benamingen bestaan. Zoals in het Limburgs onder andere erbel, elber en abeer.
Welke naam gebruikt u voor de zomerkoninkjes?
(Bron: Archief, Neerlandistiek.nl, Gardenersworld Magezine. Foto: Shutterstock)
Geef een reactie
U moet inloggen om een reactie te kunnen plaatsen.




Ik gebruik het woord aardbei lekker kort en gemakkelijk te onthouden