Jeanine Janssen en Rogier de Haan vormen samen MAX Ombudsman en strijden voor rechtvaardigheid

Rogier de Haan: ‘Strijd voor rechtvaardigheid’

“Gefeliciteerd, en onthoud dit moment goed. Want zo’n klapper maak je misschien nooit meer.” Dat waren de woorden van Pieter Omtzigt na afloop van een televisie-uitzending waarin we ons eerste grote succes konden claimen. Toenmalig staatssecretaris Jetta Klijnsma draaide de korting op AOW-uitkeringen vanwege de afkoop van kleine pensioentjes, alsnog terug. Zo’n 6.600 echtparen kregen hun ingehouden AOW-geld terug, in totaal € 3 miljoen.

Kamervragen

Hier hadden we meer dan een jaar voor geknokt. We zochten regelmatig de publiciteit. Steeds meer gedupeerden meldden zich bij ons. Pieter Omtzigt stelde Kamervragen over de kwestie. En toen werden we ineens gebeld door de assistent van Jetta Klijnsma: of we tijd hadden om met de staatssecretaris te overleggen. Diezelfde avond nog, op het ministerie van Sociale Zaken. Natuurlijk hadden we tijd. Daarna was de zaak snel opgelost.

Meer successen

Dat is nu bijna 10 jaar geleden. We hebben het moment inderdaad goed onthouden. Toch was dit niet het einde, maar juist het begin van mooie successen. Elk jaar boksten we wel een beleidswijziging voor elkaar bij verschillende pensioenfondsen. Doordat ze alsnog de regels voor nabestaandenpensioen versoepelden, vaak met terugwerkende kracht. Arbeidsongeschikten alsnog toelieten tot een premievrije voorzetting van hun pensioenopbouw of uiteindelijk afzagen van het terugvorderen van pensioen. We zorgden ervoor dat niet-opgevraagde pensioenen na overlijden alsnog geclaimd kunnen worden door de weduwe of de kinderen.

Elk jaar waren dit soort resultaten wel goed voor een paar miljoen euro, en honderden tot duizenden mensen die zich eindelijk erkend voelden. En natuurlijk: bij ABP haalden we zo’n € 500 miljoen op voor vele tienduizenden gepensioneerden. Vanwege de pensioenaanvulling samenvallende diensttijd. Dit deden we dunnetjes over bij de fondsen voor het spoorwegpersoneel en het openbaar vervoer. Met ABP troffen we verschillende grote schaderegelingen vanwege deze en andere kwesties.

Niet alleen pensioenen

Ook op andere terreinen kunnen we vaak wat betekenen. Met onze petitie voor het behoud van de blauwe envelop voorkwamen we dat de Belastingdienst alleen nog maar via DigiD berichten zou versturen. Veel slachtoffers van phishing, spoofing en pinpasfraude hielpen we een (groot deel van) hun verloren geld terug te krijgen.

Huidige kwesties

We proberen alles te onthouden. Omdat we met de opgedane ervaringen vaak weer andere mensen kunnen helpen. En omdat het één nogal eens tot het ander leidt. Maar waar we ook aan denken, zijn de problemen die we níet hebben opgelost. Of, hopelijk, nóg niet. Op dit moment procederen we over de gekorte pensioenen van tienduizenden oud-PTT’ers. Ook over de loyaliteitsbonus die hypotheekverstrekker ING eenzijdig afschafte, zijn we nog aan het procederen. Onze inzet is om ook deze kwesties succesvol af te ronden.

Rechtvaardigheid

Toch is waar het echt om draait, niet in geld uit te drukken. Minstens zo belangrijk is de strijd om rechtvaardigheid zelf. Het maakt dat mensen zich gehoord en gezien voelen. Daar doen we het voor, dat vergeten we nooit.

Rogier de Haan heeft in 2013 samen met Jeanine Janssen MAX Ombudsman opgericht. MAX Ombudsman maakt veel voorkomende klachten en georganiseerd onrecht zichtbaar. Hierover gaan de columns van Rogier de Haan. Lees hier al zijn columns.

(Foto: MAX)

Geef een reactie