Zelf witte asperges kweken en oogsten

Witte asperges kweken: met wat geduld en deze kweektips oogst u het witte goud van eigen bodem

Elk voorjaar is het voor velen een heuglijk moment wanneer de nieuwe oogst asperges weer in de winkels ligt. Heeft u de ruimte en beschikt u over geduld en groene vingers, dan is het ook mogelijk om het witte goud zelf te kweken. We vertellen wat daarbij komt kijken, van het zaaien of planten tot de verzorging en het oogsten.

Dit heeft een aspergeplant nodig om goed te kunnen groeien

Asperges houden van veel warmte en een niet te vochtige en vaste bodem. Kleigrond is om deze reden niet geschikt, want dit houdt te veel vocht vast en zorgt ervoor dat de asperges minder makkelijk naar boven kunnen groeien. Hierdoor zullen ze krom of scheef groeien. Een zanderige bodem is juist wel geschikt. Dit houdt minder water vast en de kopjes kunnen er makkelijk doorheen groeien, zodat ze recht worden.

Asperges zaaien of planten

Er zijn 2 mogelijkheden voor het kweken van asperges: u kunt ze zaaien of kant-en-klare plantjes planten. Wanneer u ze zaait (de zaden vindt u onder de naam Asparagus officinalis), heeft u een jaartje extra geduld nodig voor u ze kunt oogsten. Koopt u kant-en-klare plantjes, dan zijn ze een jaar eerder oogstklaar. We vertellen voor beide methoden hoe u te werk moet gaan.

Wanneer u helemaal van het begin af aan van start gaat, dan zaait u de zaden van asperge in maart of april. Op een andere plek dan waar ze uiteindelijk komen te staan. Het neemt dan vervolgens 3 jaar in beslag tot uw eerste bescheiden oogst. Houd de grond rondom de jonge plantjes steeds onkruidvrij en knip het groen van de planten in de herfst 10 centimeter boven de grond af. De plantjes overwinteren als wortelstok onder de grond.

Het loof van asperges

Asperges in het tweede jaar

In maart of april van het tweede jaar haalt u de wortelstokken uit de grond en kiest u de beste plantjes om terug in de grond te zetten op de plek waar u uiteindelijk gaat oogsten. Het beste resultaat geeft het, om alleen de mannelijke plantjes te planten, aangezien die een hogere opbrengst hebben. U herkent de vrouwelijke planten het jaar ervoor aan de bessen die ze na de bloei vormen. Zet daar bijvoorbeeld stokjes bij om ze terug te vinden.

Ze moeten op zo’n 10 à 20 centimeter diepte geplant worden en het beste is het om de plantrijen én uitlopers in noord-zuid richting te plaatsen. Op deze manier krijgen ze zo gelijkmatig mogelijk warmte van de zon. Plaats maximaal 3 wortelstokken per meter en houd 70 centimeter tussen de aspergerijtjes aan. Heeft u de asperge niet gezaaid, dan kunt u ook op dit moment beginnen met kant-en-klare plantjes. (Kies zo mogelijk voor 100 procent mannelijke plantjes.) Laat de plantjes in beide gevallen weer groeien tot in de herfst en knip het loof dan weer op 10 centimeter van de grond af.

Asperges in het derde jaar: teeltbedden ophogen en eerste oogst

In maart van het derde jaar gaat u voor het eerst de teeltbedden verhogen met een luchtige grondsoort (bijvoorbeeld vermengd met veel zand). Maak heuveltjes van 15 à 20 centimeter hoog, met een zo scherp mogelijke hoek, voor een ideale inval van zonnewarmte. De bovenkant maakt u vlak, zodat het duidelijk zichtbaar is wanneer de eerste aspergetopjes er doorheen komen. De grond zal dan kleine barstjes vertonen en dan kunt u beginnen met oogsten. Dit is, afhankelijk van het weer, meestal rond eind april. Dit eerste jaar mag u uiterlijk 25 à 30 dagen opeenvolgend oogsten, om de planten niet uit te putten.

Witte asperges blijven wit, doordat ze bedekt zijn met grond. Wilt u dat ook de topjes wit blijven, bedek de teeltbedden dan met zwarte folie. Dit zorgt er ook meteen voor dat de grond droger en warmer blijft. Ziet u puntjes tegen het folie komen, dan kunt u ze oogsten.

Haal na de oogst de verhoogde teeltbedden weg, zodat de grond weer gewoon vlak is en snijd het loof in de herfst opnieuw af.

Een verhoogd plantbed met asperges

Asperges in het vierde jaar

Vanaf het vierde jaar kunt u volop gaan oogsten van uw asperges. Maak begin maart weer heuveltjes bovenop uw teeltbedden. De wortelstokken moet nu met een heuvel van zo’n 20 tot 50 centimeter losse grond bedekt worden, van 50 centimeter breed, met weer een afgeplatte bovenkant. Dek eventueel weer af met zwart folie. U kunt vanaf dit jaar zo’n 50 dagen lang oogsten, tot rond de langste dag op 21 juni. Laat het groen opnieuw doorgroeien tot in de herfst. In dit jaar kunnen de planten tot wel 2 meter hoog worden. Ze kunnen op deze manier veel kracht opdoen voor het jaar erop. Wanneer u het loof in het najaar vervolgens weer afknipt, kan dit eventueel in boeketten gebruikt worden.

Asperges bemesten

Om de asperges voldoende kracht te geven, is het belangrijk om ze te bemesten. Zeker in de eerste 2 jaar, wanneer de planten nog volop in ontwikkeling zijn. Geef aan het begin van het jaar voor u de heuveltjes plaatst compost en bemest ook gedurende het seizoen. Daar is bijvoorbeeld (online) speciale aspergemest voor verkrijgbaar.

Hoeveel jaar er asperges geoogst worden?

Na verloop van tijd raken de planten uitgeput en gaan ze steeds minder asperges vormen. Na zo’n 12 jaar is het tijd om de wortelstokken te verwijderen. Wilt u opnieuw asperges kweken, plaats ze dan op een andere plek, want het is voorlopig niet mogelijk om het op dezelfde, uitgeputte, bodem te doen.

Liever groene asperges?

Bent u meer een liefhebber van groene asperges, dan kunt u op dezelfde manier te werk gaan. Behalve dat u in dat geval de planten niet met heuveltjes grond bedekt. De asperges worden groen onder invloed van licht, dus moeten de toppen die boven de grond komen gewoon aan het licht blootgesteld worden. In tegenstelling tot witte asperges dus. Wanneer u ze lang genoeg vindt, kunt u ze afbreken en lekker opeten.

Groene asperges kweken en oogsten

(Bron: Pelckmans, Plukkers.com, Baldur, Diana’s mooie moestuin. Foto’s: Shutterstock)

Geef een reactie