Een gevulde slowcooker die aan staat.

Zo werkt een slowcooker en dit zijn de voor- en nadelen

’s Ochtends het eten al klaarzetten en ’s avonds meteen aanschuiven? En dat zonder dat u er zelf veel voor hoeft te doen? Het klinkt misschien als iets wat te moois is om waar te zijn, maar dat is het niet. Met behulp van een slowcooker lukt dit namelijk. We leggen uit wat het is en geven de voor- en nadelen van het apparaat.  

Hoe werkt een slowcooker?

Een slowcooker doet wat zijn naam al zegt: hij gaart eten langzaam en op een lage temperatuur. Het is een elektrisch apparaat. De meeste hebben 3 standen: low, high en een warmhoudstand. Op low staat het apparaat vaak 6 tot 8 uur aan, met uitschieters zelfs naar 10 uur. Wanneer u hem op high zet, is dit ongeveer de helft van de tijd. Dus zo’n 3 tot 4 uur. Bij beide standen komt de temperatuur niet boven de 100 graden uit.

De warmhoudstand schakelt bij de meeste apparaten automatisch in als de (ingestelde) tijd verstreken is. Het is niet de bedoeling om met die stand een maaltijd (opnieuw) op te warmen, zoals een magnetron wel kan. Schep het dan over en verwarm op een andere manier.

Kan alles rauw het apparaat in?

Alle ingrediënten kunnen in principe rauw de slowcooker in. In de tijd daarna gaart alles, zonder dat het tot pap gekookt wordt. Voor vlees kan het soms wel lekkerder zijn om het eerst los in een pan aan te braden. Dan krijgt het een betere smaak of een mooiere kleur. Groenten moeten meestal wel eerst gesneden worden, tenzij u de hele groenten wilt gebruiken.

Kan het apparaat zomaar zo lang aan blijven staan?

Het klinkt misschien gek om het apparaat ’s ochtends aan te zetten en daarna de deur uit te gaan. Want het staat toch de hele dag aan. Maar dat kan prima, het apparaat is ervoor gemaakt om langere tijd aan te staan. Omdat het apparaat het kookpunt van 100 graden niet bereikt, kan er ook niks aanbranden.

U kunt er natuurlijk wel bij blijven en er een keer doorheen roeren. Maar in principe is het niet nodig. De deksel blijft er continu op. Daardoor trekken alle smaken in het gerecht.

Wat kan er allemaal in een slowcooker?

U kunt veel klaarmaken in de slowcooker. Stoofpotten of pastasauzen zijn een goed voorbeeld. Maar ook diverse soorten vlees worden mals in het apparaat. Kip en kalkoen hebben meestal ‘maar’ 3 tot 4 uur nodig om te garen op een lage stand. Tip: kies kipdijfilet in plaats van gewone kipfilet, dat blijft malser. Varkensvlees heeft 6 tot 8 uur nodig en rundvlees 8 tot 10 uur.

Maar ook groenten, soepen, curry’s of een stamppot kunt u klaarmaken in het apparaat. Eigenlijk alles wat normaal gesproken lang op moet staan, kan ook in de slowcooker. U heeft er dan alleen wat minder omkijken naar. Denk bijvoorbeeld ook eens aan stoofpeertjes uit het apparaat.

De voordelen van een slowcooker

Er zijn een hoop voordelen om het apparaat te gebruiken:

  • U zet ’s ochtends het apparaat aan en ’s avonds is het eten klaar. U hoeft er verder niet meer naar om te kijken.
  • Het apparaat werkt op stroom en verbruikt weinig. De meeste slowcookers gebruiken nog geen 1 kilowattuur (kWh) per 8 uur. De kosten voor 1 kWh zijn in december 2024 30 cent. Ter vergelijking: de (elektrische of inductie) kookplaat of oven verbruiken bijna 1kWh per uur. Plus: wie nog op gas kookt, is sowieso meer kwijt, omdat de gasprijs hoger is dan elektriciteit.
  • Vlees wordt altijd mals in de slowcooker, terwijl het in de pan nog weleens taai kan worden.
  • Er gaat geen smaak verloren. Doordat de deksel continu op het apparaat zit, trekken alle smaken lekker in. De warmte verdampt en zorgt hierbij voor vochtigheid. Voeg dus zelf niet te veel vocht toe (tenzij u een soep maakt), anders kan het geheel te nat blijven.
  • Er is weinig vet nodig. Waar in een (koeken)pan veel boter of olie gaat om iets te garen, is er maar weinig nodig in dit apparaat. Handig voor wie dat belangrijk vindt.

De nadelen van een slowcooker

Het apparaat heeft niet alleen maar voordelen. Er zitten ook een aantal nadelen aan:

  • U moet wel altijd ruim van tevoren nadenken als u iets wilt maken in het apparaat, omdat het dus lang staat te garen.
  • Het apparaat moet eerst gekocht worden. De prijzen variëren tussen de 30 en 150 euro. Dat ligt aan de grootte (hoeveel liter erin gaat) en aan kwaliteit.
  • Hoe meer inhoud, hoe groter de pan. U moet er dus wel ruimte op het aanrecht en in een kast voor hebben.
  • Er kan maar één gerecht tegelijkertijd gemaakt worden. Bevat een maaltijd meerdere soorten bereidingen? Dan zult u die los van elkaar moeten maken.

(Bron: Libelle-Lekker, Miljuschka, OhmyFoodness, Eetspiratie. Foto: Shutterstock)

Geef een reactie

Reacties (10)

    rodine says:

    Of mijn slowcooker is too hot of er is iets anders aan de hand.
    De stand high komt wel boven de 100 graden want de inhoud koot.
    soms zelf op stand low.

    Dirck says:

    Deze vaak niet begrepen pan is opvolger van de oude Hooikist van 100 jaren terug verdween.

    Stoof vlees dat erg lang nodig heeft gaat prima, ook Bietjes koken maar geen pure van maken.

    Maar ook Appels koken tot moes, geen rijpe maar erg harde zullen zonder dat je ’t fijn hoeft te maken makkelijk tot moes geprakt kunnen worden.

    Het is ideaal als je gehele dag werkte, in de ochtend aan zet en in de avond thuis is eten klaar zonder dat je uur bezig bent of langer.
    De pan werkt in geisoleerde buitenkant dus als Thermosfles ook warm houden.
    De Slow 8~10 uren, nooit meer iets aangebrand en alles is gaar.

    Aardappels? Kruimige vaak pure en de stevige Bintjes bleven wel heel.
    Het word belangrijker juiste soort te kopen en U weet nu waarom ik naast de Zoete nog 3 normale soorten kocht.

    Wel worden erg pittige iets zachter en de zachte kregen de smaak van….
    Maar een pan Snert maken met split erwten? Die eerst 2 uurtjes aan, dan uitzetten en volgende dag de minder hard geworden de rest toevoegen.
    Wel heeft de Rookworst erin minder smaak en de soep juist de worst smaak gekregen, deze doe ik dus in 2 dagen.
    Maar na 2 dagen voor pan snert?
    Ook tomaten soep van harde tomaten gaat zo prima.

    Het is ook Energie zuinig koken met panelen op ’t dak.
    Met slechts 1 paneel genoeg stroom overdag zonder Salderen.
    En met Dynamische tarief zul je bij 17.00 dure stroom thuisgekomen gaan eten om overdag stroom!

    En als je hem om 17.00 uit laat gaan en pas 17,45 thuis kwam is het nog warm genoeg zonder stroom gebruik.
    Ook Tennet zal blij zijn als we zo zonder hoge piekbelasting gaan koken.

    Michaeliet says:

    Voor mij lijkt het wel heel veel op de ouderwetse hooikist die tegenwoordig bij biologische winkels weer te koop is. Kost wel de aanschaffingsprijs maar geen elektriciteit en doet het zelfde als de slowcooker.

    janka says:

    Ik heb een slowcooker en wat is dat een geweldig apparaat. De heerlijkste gecombineerde gerechten (o.a stamppotten) komen eruit. Bedenk wel van tevoren wat je wilt gaan eten. Het vlees komt er zeer mals uit, zo mals krijg je het niet wanneer je op inductie of gas kookt , ook de energie kosten zijn zeer laag., zeker ook belangrijk met de tegenwoordige energie prijzen .Veel gerechten kun je online vinden of in speciale slowcooker kookboeken. Het is zeker een aanrader

    Zjeertje says:

    Een topuitvinding, die Slowcooker! Een aanrader is om er één met timer aan te schaffen. Zou je een dagje weggaan, dan kun je ‘m instellen en zorgen dat íe klaar is op het moment dat je wilt eten. Er bestaan verschillende uitvoeringen, ook kan de binnen-pan verschillen. Persoonlijk vind ik het fijn dat de binnen-pan ook op de kookplaat kan, zodat je het vlees evt, eerst aan kan braden met wat groenten bv.. Geeft net een lekkerder smaakje aan het eten. Inmiddels heb ik er verschillende via Marktplaats aangeschaft, waardoor ik er één met een keramische binnen-pan (Crockpot) heb geprobeerd, is natuurlijk PFAS vrij, maar erg zwaar. Dus nu met anti aanbaklaag (van Russel Hobbs).Ik gebruik ‘m vnl. voor menggerechten (stoofschotels met kip), maar er zijn plenty recepten op internet te vinden. Een Hollandse maaltijd erin bereiden wordt wat lastiger, tenzij je de afzonderlijke ingrediënten in braadzakjes in de pan mee verhit met het vlees bv. Door verhitting ontstaat er altijd vocht, dus je hoeft bijna geen vocht toe te voegen, maar zorg wel dat het hoog op smaak is door de kruiden, specerijen en zout, want die smaken willen nog weleens wegvallen bij een te lage dosering. Hij gaat ook mee op vakantie, na een dagje fietsen gewoon aan kunnen schuiven…

    Annak64 says:

    Persoonlijk vind ik de slowcooker een prima uitvinding. Makkelijk in gebruik en in verschillende maten verkrijgbaar.
    Ik zie eigenlijk alleen maar voordelen en nadelen zijn verwaarloosbaar
    Moet wel erg lachen om het aangegeven nadeel: ” Je moet hem eerst aanschaffen” Wat een kul om dit als nadeel te benoemen…pannen moet je ook eerst kopen!

    Maur1 says:

    Ik heb al jarenlang een slowcooker, maar maak eigenlijk alleen vleesgerechten zoals Rendang, Goulash, Hachee en Pulled Pork. Gekocht, puur om electra te besparen en omdat je er geen omkijken naar hebt en gewoon de deur uit kunt gaan. Dat het vlees véél en veel lekkerder en malser er uit komt was de allereerste keer een enorme verrassing.
    Oorspronkelijk had ik een Solis Multi-cooker waarin je oa ook rijst kon koken en stomen. Ideaal als je een 10 man te eten hebt. Maar die had een aluminium binnenpan met anti-aanbakcoating en die bleek op gegeven ogenblik een lelijke beschadiging te hebben, waarschijnlijk van een bordenpin in de vaatwasser. Op zoek gegaan naar een nwe losse binnenpan van 3,2 ltr, maar tot op heden niet gevonden. Solis heeft blijkbaar geen Multi-cooker meer in t assortiment. Dat was een enorme afknapper want het was n behoorlijk duur apparaat. Tijdje terug een Crockpot van 3 ltr gekocht. Met een ovale keramiek binnenpan. Wel heel zwaar, maar kookeigenschap is super.
    Ik blijf t heel jammer vinden dat ik er geen rijst in kan koken zoals in die multi-cooker. Ik blijf dus uitkijken naar een losse nwe binnenpan.

    Renata says:

    Een nadeel lijkt mij wel dat het apparaat al die uren stroom verbruikt. Een ecostoof (de moderne hooikist) is dan voordeliger.

    SprintX says:

    ik heb een grote 6.5l voor stoofdingen, en sinds we met zijn tweeen in huis wonen een kleintje van 3.5l erbij, omdat dat handiger is soms. Ik maak er van alles mee, mijn 6.5l heeft ook een tijdklok, zodat je een tijd vooruit kunt programmeren als je laat thuis bent.
    Je kunt er wel rijst mee maken (afdekken met bakpapier), maar ik vind dat geen succes, bovendien heb ik daar meestal maar weinig van nodig.
    Voor degenen die zich zorgen maken over twee verschillende gerechten: er zijn tegenwoordig siliconen inzetbakjes te koop, werkt prima, maar je moet natuurlijk geen chili samen met peertjes maken, de geur komt wel bij beide delen…

    Alois says:

    Hallo Rodine,

    ik denk idd dat jouw slowcooker niet goed is. Voedsel mag juist niet koken.