Maxime op reis: grenzeloos genieten in Zeeuws-Vlaanderen
Publicatiedatum: 11 oktober 2025
Onder de noemer ‘Maxime op reis’ leest u regelmatig verhalen over de eigen reiservaringen van de redactie van MAX Vandaag. Ditmaal gaan we op pad in eigen land en verkennen we Zeeuws-Vlaanderen. En meer specifiek: het westen ervan.
Een gezamenlijke liefde voor Zeeland brengt ons naar Zeeuws-Vlaanderen
“Waar zullen we dit jaar onze vakantie doorbrengen?”, vraagt mijn man in het voorjaar van 2025. We hoeven daar allebei niet lang over na te denken. Met een gezamenlijke liefde voor Zeeland en een 2-jarige zoon die het nog niet uitmaakt waar we heen gaan – zolang hij maar zandkastelen kan bouwen – valt de keuze op Zeeuws-Vlaanderen. Walcheren kennen we goed, dit gebied iets minder.
En zo rijden wij midden september met een bomvolle auto – waar letterlijk geen onderbroek meer bij past – via Terneuzen (waar personenverkeer sinds december 2024 geen tol meer hoeft te betalen) naar Nieuwvliet-Bad. Een fijne plek op loopafstand van de kust en een prima uitvalsbasis voor andere leuke plekken in de regio.
Gezellige (kust)plaatsen om te bezoeken
Eenmaal gesetteld in ons huisje, verkennen we wat plaatsen in de omgeving. Breskens is een levendige kustplaats in het noorden en staat vooral bekend om de haven en visrestaurants. Bezoekers komen er dan ook veelal om verse vis te proeven of een boottocht over de Westerschelde te maken. Wij zien vooral de ijssalon.
Sluis in het zuiden van Zeeuws-Vlaanderen is een grotere stad, met een middeleeuws centrum en veel gezellige winkels, cafés en restaurants. De vestingwerken rondom de stad maken deze stad voor ons nog aantrekkelijker; om van een afstandje te aanschouwen en om overheen te lopen. Met prachtig uitzicht op het water, de molen en de stad.
Verder zijn we persoonlijk erg gecharmeerd van het kleine, gezellige Groede. Typisch Zeeuws door de karakteristieke gevels, smalle straatjes en rustige dorpssfeer. Vooral de Slijkstraat is een bezoek waard. In deze historische straat uit de 13e eeuw zijn een aantal authentieke winkels en werkplaatsen die het verleden weer tot leven brengen.
En natuurlijk mag Cadzand-Bad niet ontbreken. Deze badplaats trekt vooral strandliefhebbers en fijnproevers met geld, want er zijn verschillende sterrenrestaurants en diverse luxe hotels. Voor ons is het vooral de plek waar we dagelijks een kopje koffie en een lekkernij halen bij de lokale bakker.

Uitzicht op de molen van Sluis.
Natuurpark het Zwin: vroeger een belangrijke handelsroute naar Brugge
Naast gezellige stadjes en dorpjes heeft Zeeuws-Vlaanderen ook een prachtig, afwisselend landschap. Wie van natuur houdt, kan hier heerlijk wandelen langs de kust, door duinen en polders of bijzondere natuurgebieden ontdekken. Voor ons is natuurpark het Zwin daar één van.
Het Zwin was in de middeleeuwen een zeearm die toegang gaf tot de haven van Brugge. Hierdoor was het een belangrijke handelsroute. Maar de geul werd langzaam ondieper en uiteindelijk onbevaarbaar. Daarom is het gebied later grotendeels ingepolderd, met een open verbinding naar de zee. Dit zorgt anno 2025 voor een bijzonder, beschermd natuurgebied waar veel (zeldzame) vogels broeden en diverse planten groeien.
Ongeveer 20 procent van dit park ligt in Nederland, maar het overgrote gedeelte (80 procent) ligt in België. En hoewel het natuurgebied dus ook vanuit eigen land te bezoeken is, ligt de officiële ingang in Knokke. Vanuit hier zijn verschillende mooie wandelroutes. Waaronder een verharde route van 1,5 km langs uitkijkpunten (soms met trappen), een speciaal pad voor blinden en slechtzienden en routes door moeilijker bereikbare gebieden zoals de Zwinvlakte – waar bezoekers met speciale rolstoelen alsnog doorheen kunnen.

Ooievaarsnesten bij natuurpark het Zwin.

Een schaapskudde in natuurpark het Zwin.
Zeeuws-Vlaanderen heeft een aantal prachtige fietsroutes
Tijdens onze vakantie fietsen we ook regelmatig. Zo loopt er een populaire fietsroute van zo’n 15 kilometer van Breskens naar Cadzand-Bad (en weer terug). Deze route volgt grotendeels de kust en geeft prachtige uitzichten over de zee en aan de andere kant over verschillende natuurgebieden.
Ook hebben wij een (veelgemaakte) fietstocht gemaakt vanuit Cadzand-Bad naar Sluis. Deze route van ongeveer 10 kilometer loopt eerst langs het Nederlandse gedeelte van het Zwin (waar we in de duinen geregeld konijnen tegenkomen), om vervolgens via een sprookjesachtige route uit te komen in het charmante Retranchement.
Vanuit daar fietsen we naar het kleine, idyllische Sint Anna ter Muiden, om uiteindelijk te eindigen in het levendige Sluis. Onze zoon achterop krijgt van dit alles weinig mee, want heeft vooral aandacht voor ‘graafmines’ en ‘hijkranen’ (die onderweg ook regelmatig te zien zijn).

Fietsen langs de kust van Breskens naar Cadzand-Bad.

Uitzicht tijdens onze fietstocht op het Nederlandse gedeelte van natuurgebied het Zwin.

Na natuurgebied het Zwin, fietsen we door naar Retranchement.

Eén van de kleinste steden van ons land: Sint Anna ter Muiden.
Al wandelend is er ook van alles te zien
Naast fraaie fietsroutes, zijn er ook mooie wandelroutes die we kunnen aanbevelen. Zo zijn er in het natuurgebied Waterdunen veel verschillende vogels en planten te zien. Er zijn diverse routes, waaronder een verhard pad.
Ook de Verdronken Zwarte Polder is een interessant natuurgebied. Ontstaan in 1802 na een dijkdoorbraak. Het gebied is gratis toegankelijk en biedt een wandelroute van ongeveer 2,5 km langs de zee, met uitzicht op slikken, schorren en duinen. Let op: de route is niet geschikt voor mensen met een fysieke beperking; de paden zijn onverhard en kunnen modderig of oneffen zijn.
Een stukje oorlogsverleden bij bunkerpark Groede
Tijdens ons vakantie stuiten we op verschillende manieren ook op de geschiedenis van deze regio. Zo brengen wij onder andere een bezoek aan bunkerpark Groede (ook wel Groede Podium genoemd). Op dit terrein staan 11 bunkers die tijdens de Tweede Wereldoorlog onderdeel waren van de Duitse verdedigingslinie ‘de Atlantikwall’.
Tegenwoordig kunnen bezoekers de bunkers op eigen gelegenheid verkennen of deelnemen aan een begeleide bunkertocht. Ook aan (klein)kinderen is gedacht: er zijn speeltoestellen en dieren zoals herten, schapen, paarden en konijnen. Het terrein is rolstoel- en kinderwagenvriendelijk, heeft ruime parkeergelegenheid in de buurt van de ingang en er zijn mogelijkheden voor een hapje of drankje.

Een speeltoestel naast één van de 11 bunkers in Groede Podium. Foto: Maurizio Fabbroni / Shutterstock.com
De stranden hier verdienen een pluim
En hoewel het bijna vanzelfsprekend lijkt om de stranden hier te bezoeken en ze daardoor niet te benoemen, verdienen ze toch een speciale vermelding. De stranden in Zeeuws-Vlaanderen zijn namelijk bijzonder ruim en vaak kindvriendelijk. Bij Cadzand-Bad staat bijvoorbeeld een grote houten bak met schepjes en emmertjes langs het strand, die geleend kunnen worden, en op andere stranden zijn speeltoestellen aanwezig.
Daarnaast wappert op sommige stranden de Blauwe Vlag, een internationale milieu-onderscheiding voor schone, veilige en goed toegankelijke stranden. Het zwemwater is van hoge kwaliteit en er zijn voorzieningen zoals toiletten, afvalbakken en faciliteiten voor mindervaliden. En met een beetje geluk stuit u ook nog eens op het (in 2024 en 2025) beste strandpaviljoen van Nederland…

Strand bij Nieuwvliet-Bad.
Onder de noemer Maxime op reis leest u regelmatig verhalen over de eigen reiservaringen van de redactie van MAX Vandaag. Klik hier voor een compleet overzicht en meer reisverhalen.
(Foto’s: redactie MAX Vandaag/Shutterstock)
Geef een reactie
U moet inloggen om een reactie te kunnen plaatsen.




Zeeuws-Vlaanderen waar wij 40 jaar gewoond hebben. Dicht tegen Belgie aan, zoals Knokken,Sluis,Brugge enz. Mooie fietstochten.
Was een mooie tijd.
Ineke
Hoi Ineke
Was het knokken in Knokke?