Welke koffie is het goedkoopst? Koffiebonen, filter, pads of cups
Publicatiedatum: 23 mei 2025
Koffie is een vast onderdeel van het dagelijkse leven voor miljoenen Nederlanders. Maar er zit vaak een verschil in de manier waarop we die koffie zetten. Waar de één liever een verse kop bonenkoffie drinkt, geeft de ander de voorkeur aan een koffiecup. Maar wat is nou eigenlijk het voordeligst? In dit artikel vertellen we u er meer over.
Wat kost een kopje koffie gemiddeld?
Een kop koffie kan erg in prijs verschillen. Zo is er bonenkoffie, filterkoffie, koffiepads of koffiecups. Deze 4 systemen om koffie te zetten, worden thuis veel gebruikt. Maar wat is nou eigenlijk de voordeligste optie? Consumentenbond heeft hier onderzoek naar gedaan en de prijzen per kopje op een rij gezet. Er is bij dit onderzoek een gemiddelde genomen tussen A-merken en huismerken door elkaar. Zo kost een kopje bonenkoffie gemiddeld 7 cent. Heeft u filterkoffie? Dan kost het zo’n 8 cent. Hierbij geldt wel: hoe sterker uw koffie, hoe duurder het wordt. Als u een apparaat met koffiepads heeft, kost het al snel 10 cent. Maar gebruikt u koffiecups (bijvoorbeeld met een Nespresso- of Dolce Gusto-apparaat), dan bent u duurder uit. Dit kost gemiddeld 25 cent per kopje.

Koffiebonen en filterkoffie zijn dus het voordeligst. De verschillen in prijs lijken niet erg groot, maar bij dagelijks gebruik kan dit flink oplopen. Drinkt u 3 kopjes bonenkoffie per dag, dan kost u dit ongeveer 76 euro per jaar. Maar heeft u een machine voor koffiecups in huis, dan kan dit oplopen tot 274 euro per jaar. Het verschil is hier bijna 200 euro.
Wat is het verschil tussen de verschillende soorten koffie?
Koffieliefhebbers hebben dus veel keus als het gaat om een kop koffie. Koffiebonen leveren vaak de meest verse en volle smaak, omdat u ze zelf maalt. Filterkoffie is voordelig en ideaal voor meerdere kopjes tegelijk. De smaak hiervan is wat milder. Pads zijn makkelijk in gebruik maar leveren een minder krachtige smaak. Cups zijn ook makkelijk in gebruik en zorgen vooral voor variatie in smaken.
Wat beïnvloedt de prijs?
Er zijn verschillende aspecten die de prijs van uw kop koffie kunnen beïnvloeden.
Merkkeuze: huismerk vs A-merk
De prijs hangt af van het merk. Een A-merk koffiecup kost al snel 35 cent per stuk. Bij huismerken kost dit zo’n 15 cent per cup. Filterkoffie en koffiebonen zijn zowel bij huismerken als A-merken relatief goedkoop. Maar er kan wel verschil zitten in prijs en kwaliteit. Wilt u koffiebonen van hogere kwaliteit? Dan zult u dit ook in de prijs terugzien.
Verpakkingsgrootte
Grootverpakkingen zijn vaak voordeliger. Denk bijvoorbeeld aan een kilo koffiebonen en kleinere zakjes filterkoffie. Wie vaker koffie drinkt, kan dus besparen door groter in te kopen.
Koffiezetapparaat
De prijs van een koffiezetapparaat speelt ook een grote rol. Een filterapparaat is vaak relatief goedkoop. Automaten voor bonenkoffie zijn vaak weer veel duurder. Dit maakt bonenkoffie op korte termijn minder voordelig. Maar kijk je naar de lange termijn, dan is het voordeliger.
Prijsstijgingen van koffiebonen
Koffie wordt steeds duurder, dit komt onder andere door de klimaatverandering. Koffieplanten zijn gevoelig voor weersomstandigheden en temperatuurverschillen. In de landen waar koffie geproduceerd wordt, zorgen droogte en- hevige regenval voor minder goede oogsten. Hierdoor worden de bonen duurder omdat er minder koffiebonen beschikbaar zijn. Als u een bonenmachine in huis heeft, kan dit dus weer invloed hebben op de kosten.

Duurzaamheid
Duurzaamheid speelt voor steeds meer mensen een rol in de keuze voor een koffiesoort. Koffiecups en pads zorgen voor meer afval, zeker als deze van plastic of aluminium zijn. Hoewel sommige merken recyclebare of composteerbare varianten aanbieden, belandt een groot deel nog steeds bij het restafval. Bonenkoffie en filterkoffie zijn over het algemeen milieuvriendelijker.
(Bron: Consumentenbond, PorteRenee, Metronieuws, Radar. Foto: Shutterstock)
Geef een reactie
U moet inloggen om een reactie te kunnen plaatsen.




Uw artikel trok mijn aandacht daar ik graag een kopje koffie drink. Omdat ik zeer verbaasd naar uw kostprijs per koffie keek ging ik zelf even aan het rekenen. 1 koffie voor slechts 0.01 euroCENT leek me echt absurd zeker als je dan op 74 EURO komt per jaar.
Hier even een realistische berekening. 1 kg lekkere koffie kost minstens 15euro, een goede koffie maak je met 10 gram vers gemalen koffie, dus 100 kopjes uit 1 kg. Alle dagen 3 kopjes dan kom je uit op 165 euro wat per kop neerkomt op 15 cent. Zomaar even 150 keer MEER dan in uw artikel!
Papaver1, ik begrijp uw berekening niet helemaal. 3 kopjes/dag x360dg = 1.080 kopjes,
€ 76 / 1.080 = € 0,07 per kopje, ofwel 7 cent, afgerond.
lijkt me ook realistischer, lekkere koffie, pak per week bij mij is 52 x 5,00, ik zet 2 x per dag koffie + als er visite is. ik kom uit op 260,00 per jaar.
Het is niet 0,35 cent. Het is 35 cent, of 0.35 euro. Zo ook voor andere in het artikel genoemde bedragen. Beste Max, wil je dit corrigeren? Dankjewel.
Wij hebben een philips latte go en gebruiken 2kg koffiebonen van de hema in de aktie a €24,00 (5 en 8) per 10 weken bij 3 kopjes per dag.
Als ik dat uitreken over 1 jaar (10,2kg bonen) is dat €100,80 / 1080 = €0,093 cent per kop.
En dan heb ik nog niet de waterfilters + schoonmaak pillen koffiezetapparaat, ontkalker en vet voor de zetgroep meegerekend.
Vooralsnog is de smaak van de koffie onze keuze voor de bonenmachine.
Waarom stijgen de Koffieprijzen in Nederland WEL, en in Duitsland niet !!
als voorbeeld de Lidl Goudmerk pak 500 gram,
in Nederland € 7.99 in Duitsland € 5.99 !!!
In Nederland is de prijs in een paar maanden als een raket gestegen ( net als bij andere merken ), waarom in Duitsland dan niet ?? ( en néé, het ligt niet aan de BTW )
https://radar.avrotros.nl/artikel/waarom-zijn-boodschappen-in-duitsland-goedkoper-dan-in-nederland-54745
Voordeel van koffiebonen en filterkoffie is ook nog dat je de koffieprut die overblijft kunt uitstrooien in je tuin. Is goed voor je planten èn het zou slakken weghouden.
Waarom wil men altijd voor de goedkoopste optie gaan? Kies gewoon welke koffie jij het lekkerste vindt. In de Brasserie van het Rijksmuseum was ik 5,50 euro kwijt voor espresso met melk. Dat zijn pas prijzen!
Ik strooi ook altijd de koffieprut in de tuin uit. Vorig jaar had ik heel veel slakken. Ik had het idee dat ze een feestje bouwden op de koffieprut….maar voor de tuin is het goed. Is ook 50-jarenplan om de tuin op te horen…