Francis Broekhuizen en Sander Zwiep in hun nieuwe podcast De 5e van Beyoncé.

De 5e van Beyonce van Francis van Broekhuizen en Sander Zwiep: ‘We willen meer mensen kennis laten maken met klassieke muziek’

Veel muziek van nu, blijkt verrassend vaak klassieke wortels te hebben. Van Bruno Mars tot Miley Cyrus. Grootheden zoals Mahler en Brahms zitten erachter. En daarom maken Francis van Broekhuizen en Sander Zwiep de podcast De 5e van Beyoncé. We spreken hen beide hierover.

Een koppeling tussen klassieke muziek en popmuziek

In de podcast proberen Sander (presentator van Maatwerk op NPO Klassiek) en Francis (operazangeres en tv-persoonlijkheid) hun luisteraars meer kennis te laten maken met klassieke muziek. Ze maken daarbij in het bijzonder de koppeling tussen popmuziek en klassieke muziek. Sander en Francis kennen elkaar al zo’n 10 jaar. Waar Francis als operazangeres houdt van klassieke operastukken, ligt Sanders hart meer bij de klassieke symfonieën. Daarnaast houden ze allebei ook van andere muziekstijlen.

“Ik hou van pop, Motown en van alles”, vertelt Francis. “Klassieke muziek wordt vaak gezien als highbrow, maar het is niet hoogdravend. Het is gewoon hele mooie muziek.” Sander vertelt in de eerste aflevering van de podcast dat hij ook van wat hiphop houdt en popmuziek. De lijst met nummers die ze aan elkaar willen laten horen, is dan ook lang.

Muziek maakt herinneringen

Muziek verbindt, muziek spreekt een collectief aan en muziek heeft (bijna) altijd te maken met een herinnering. Zo vertelt Francis in aflevering 2 over haar eerste muzikale herinnering. Ze is 4 jaar wanneer ze iets hoort wat lijkt op Yvonne Keeley met If I Had Words. Dat nummer is gebaseerd op de derde symfonie van de Franse componist Camille Saint-Saëns. Dat is nog steeds een van haar favoriete componisten nu. Al vergeet ze hem wel vaak te noemen in haar rijtje met favorieten, komt ze achter in deze aflevering.

De liefde voor (klassieke) muziek

De liefde voor muziek is bij allebei goed hoorbaar in de podcast. “Als je praat over iets waar je vol van bent, gaat het ook makkelijk”, vertelt Sander. En met de muzikale kennis zit het ook goed. Francis begint soms spontaan aan een liedje en Sander speelt het dan mee op de piano. De meeste stukken kent hij uit z’n hoofd, want Sander is slecht in bladmuziek lezen. “Ik heb in de loop der jaren zoveel klassieke muziek geluisterd, dat zit er gewoon ingestampt. En ik kan goed improviseren.”

Sander en Francis inspireren elkaar én hun luisteraars

Ze inspireren elkaar ook veel. “Je raakt besmet met elkaars liefde”, vertelt Sander. Zo houdt Francis enorm van opera’s. “Ik kan steeds meer genieten van aria’s. Soms moet je net als bij een gerecht eerst het een keer gegeten hebben, om te kunnen denken ‘wat is dit lekker’.”

En ze hopen natuurlijk ook dat die inspiratie bij de podcastluisteraar overkomt. “Als je in zo’n podcast mensen enthousiast hoort praten over muziek, dan wil je het zelf ook gaan luisteren”, legt Francis uit.

Waarom wordt er zoveel gebruik gemaakt van klassieke muziek in hedendaagse nummers?

Er zijn dus veel popnummers van nu die samples of stukjes uit klassieke stukken gebruiken. Waarom is dat eigenlijk zo? Daarover krijgen we een klein lesje muziektheorie van Sander. “De dichtheid van muzikale ideeën is heel groot. Als je een popliedje hebt met 4 akkoorden, heb je een pakkende zanger nodig. Maar in de klassieke muziek zijn alle noten van belang. Het is van A tot Z een heel rijk menu, niets is opvulling. En dat maakt dat er een hoop in zit, wat je kunt gebruiken.”

En daarom wordt er vaak iets hergebruikt. “Recyclen of samplen zoals het genoemd wordt”, vertelt Sander verder. “Het zijn stukjes muziek die dus al bestaan, waar iets nieuws mee gemaakt wordt. In de klassieke muziek heb je veel passages die zich goed lenen als bouwsteen voor een popliedje. Pak een orkest sample of een klassiek piano riedeltje en dat versmelt tot een prachtig nieuw geheel. Dat is de schoonheid van een millennium aan muziek. Er is zoveel moois bewaard, het is een luxe om uit te kiezen.”

Podcast De 5e van Beyoncé met Francis van Broekhuizen en Sander Zwiep.
Lees ook: Francis van Broekhuizen en Sander Zwiep bewijzen: moderne sterren danken alles aan de componisten van toen

Freddie Mercury was een groot operafan en dat is te horen

Francis komt met nog een mooi voorbeeld, van een popband die enorm groot is geworden, maar ook melodieën uit opera’s gebruikt: Queen. “Freddie Mercury was een ontzettende operafan. Daarom heeft hij ook het nummer Barcelona gemaakt, om met een echte opera zanger te kunnen zingen”, legt Francis uit. Ze vertelt dat meerdere nummers van de band gebaseerd zijn op oude melodieën. “Maar als je Freddie hoort zingen, dan hoor je die opera niet. Dat vind ik nou zo leuk om te analyseren.”

Accepteer de cookies om dit element te weergeven.

Ook filmmuziek maakt veel gebruik van klassieke muziek

Ook in filmmuziek wordt vaak teruggegrepen naar klassieke muziek. Een bekende componist van filmmuziek is John Williams. Zo schreef hij de muziek van onder andere Star Wars, Indiana Jones, Jaws, Home Alone en de Harry Potter-films. “De muziek van John Williams, dat is totaal Richard Wagner”, vertelt Francis. “Je kunt horen dat hij daar veel naar heeft geluisterd. Het is niet 1 op 1 hetzelfde, maar John Williams is klassiek geschoold. Hij weet veel van die componisten, wordt geïnspireerd en maakt zelf fantastische muziek. John Williams zal over 200 jaar in hetzelfde rijtje staan als alle klassieke componisten.”

Accepteer de cookies om dit element te weergeven.

De 5e van Beyoncé

Elke aflevering begint met een moderne hit die langzaam wordt afgepeld tot de klassieke kern. Met zang, pianospel, humor en een tikje rivaliteit reconstrueren Francis en Sander hoe de muziek van vroeger nog steeds de pop van vandaag bepaalt. Verder zijn er luisteraarsvragen, mini-muzieklessen en quizjes. Hierin ontdekken ze wie er vandaag de dag nog vrolijk lenen van de componisten van toen. Aan het einde van elke aflevering volgt het eindoordeel: wordt de componist in kwestie onder- of overgewaardeerd in De Klassieke Top 400? Heeft u  een specifieke vraag over klassieke muziek of wilt u ergens meer over weten? Stuur uw vraag dan in via podcast@omroepmax.nl en wie weet behandelen Sander en Francis uw vraag!

De podcast De 5e van Beyoncé is sinds donderdag 8 januari 2026 elke week te beluisteren op NPO Luister.

(Foto: MAX)

Geef een reactie

Reactie

    MAX2 says:

    Haevy metal bands van decennia lang geleden maakten hier al gebruik van. maar als je je interesse niet laat gelden in deze muziek genre dan weet je niet beter he. Doe dus eerst goed onderzoek. Een goed voorbeeld is het S&M album van Metallica uit 1999 die samen met het symfonie orkest van Michael Kamen (Een grootheid) uit de klassieke muziek een schitterend album maakten.