Tour de France Femmes (1): ‘Krijgen we een nieuw duel Vollering – Ferrand-Prévot?’
Publicatiedatum: 31 juli 2026
Morgen start in het Zwitserse Lausanne de Tour de France Femmes, oftewel de vrouwentour. Die is na de herinvoering op de wielerkalender in 2022 in geen tijd uitgegroeid tot een absolute topkoers. MAX Vandaag-analist Robbert verwacht een nieuw duel tussen Demi Vollering en de Française Pauline Ferrand-Prévot. Maar vlak Kasia Niewiadoma en de heringetreden Anna van der Breggen niet uit. Dit jaar is onze landgenote in de Vuelta én de Giro steeds op de slotdag uit de leiderstrui gereden. En wat gaat ‘new kid on the block’ de Spaanse Paula Blasi doen?
Comeback Tour de France Femmes is meteen een voltreffer
Na jaren weg te zijn geweest, prijkt in 2022 de vrouwentour opeens weer op de wielerkalender. Onder een nieuwe naam, Tour de France Femmes, is deze comeback meteen een voltreffer met de eindzege van de legendarische Annemiek van Vleuten. Die begint na deze winst afgevinkt te hebben met een gerust hart aan haar wielerpensioen, iets waar Marianne Vos met haar vele sprintoverwinningen nog niet aan moet denken.
2 rensters elke keer op het podium
Kijk naar de voorbije 4 jaar en 2 rensters hebben elke keer op het podium gestaan: Demi Vollering en de Poolse Kasia Niewiadoma. Elk heeft 1 tourzege op zak, eerstgenoemde in 2023 en laatstgenoemde in 2024. Maar Demi is elke ander keer 2e geworden. Bij haar ligt de druk. Niemand lijkt méér gebrand te zijn op een nieuwe tourzege dan zij. Française Pauline Ferrand-Prévot, vorig jaar winnares, heeft nog niet zoveel laten zien dit jaar, terwijl Demi de overwinningen aaneenrijgt. Even een kleine greep: klassiekers de Ronde van Vlaanderen, de Waalse Pijl en Luik-Bastenaken-Luik plus grote ronde de Giro.
En Anna van der Breggen dan?
Elke volger gaat uit van een hernieuwd duel tussen Vollering en Ferrand-Prévot. De uit haar (veel te vroege) wielerpensioen teruggekomen Anna van der Breggen lijkt net dat laatste kleine beetje te missen om nog zo te kunnen heersen als in haar topjaren, waarin ze alles uitvecht met Van Vleuten. Ze beleeft nog steeds topjaren, maar dit jaar is ze in grote rondes als de Vuelta én de Giro op de slotdag steeds uit de leiderstrui gereden.
Dat Vollering dat doet in de Ronde van Italië is niet zo heel onverwacht. Maar dat nieuwkomer Paula Blasi dat presteert in haar thuiswedstrijd de Ronde van Spanje is toch nog wel een verrassing. Met deze Blasi is overigens de revelatie van het seizoen genoemd bij de vrouwen. In april van dit jaar wint zij zo goed als uit het niets de Amstel Gold Race, waarmee ze Vollering naar de tweede plaats verwijst. Het is zo’n bevestiging met een nieuwe zege die haar tot een kandidaat-tourwinnaar maakt.
Tourparcours is ongekend zwaar dit jaar
ASO, de tourorganisatie, heeft gezorgd voor het zwaarste tourparcours in jaren. Er zitten bijna 19.000 hoogtemeters in die 9 dagen koers verwerkt. Het zwaartepunt zit overduidelijk aan het einde met 2 loodzware bergetappes, waaronder een op de slotdag zelf. Zo’n rit kan het algemeen klassement nog aardig overhoop gooien, is gebleken in de afgelopen jaren. Die rit van Nice naar Nice finisht echter niet bergop, wat eventueel tijdverlies van achtervolgsters nog redelijk kan inperken.
Valt de beslissing op de Ventoux?
Maar de 7e etappe, 2 dagen voor het einde voert wél naar een bergtop, die van de Mont Ventoux nog wel. Het strijdtoneel is het bloedgemene vulkanische ‘maanlandschap’ waar de zon en de wind altijd vrij spel hebben. Daar lijkt de beslissing van de Tour Femmes te gaan vallen dit jaar. Vollering zal er klaar voor zijn als vrouw van het seizoen.
Overal waar zij aan de start verschijnt, sidderen de anderen. Waar ze in het verleden nog weleens aan zichzelf twijfelt, lijkt ze dit jaar zelfverzekerder dan ooit. Als kopvrouw van een Franse ploeg (FDJ United-SUEZ) is ze een sterkere renster geworden. In het buitenland is ze onafhankelijker geworden. Zo’n overstap naar het onbekende helpt topsporters altijd. Een andere cultuur en taal maken onvermoede krachten los.
Vollering stelt en beantwoordt vragen
Vollering maakt nooit een geheim van wat er in haar geest omgaat. Door in interviews lastige thema’s als haar mentale staat of ongesteldheid tijdens de koers te benoemen, is ze uitgegroeid tot een rolmodel voor vele rensters. Dat maakt haar tot meer dan zomaar een sportvrouw. Ze lijkt op elk vlak momenteel op de toppen van haar kunnen te zijn.
Nog eentje die zo uitgesproken is, is haar vroegere teamgenote, de Zwitserse Marlen Reusser. Ook zij is beter geworden na haar transfer vorig seizoen van SD Worx – Protime naar het Spaanse Movistar. Schrijf deze wereldkampioene tegen de klok en 3 keer winnares van de Ronde van Zwitserland maar vast op voor de tijdrit in de 4e etappe. Dat zal niet in eigen land zijn, waar de Tour zich de eerste 3 dagen zal afspelen. Net als in 2024 bij de tourstart in Nederland vindt een derde van de Tour dit jaar dus niet plaats in Frankrijk.
Groot contingent Nederlandse rensters in de Tour
Er staan in totaal 28 Nederlandse rensters aan de start in Lausanne. Daaronder bevinden zich veel mogelijke etappewinnaressen. Nederland is namelijk hét land bij de wielrensters. Voor de sprintetappes zijn er ‘good old’ Marianne Vos, Charlotte Kool (2 maal etappewinst in 2024) én uiteraard het grootste sprintkanon van allemaal Lorena Wiebes. Voor Vos is het haar eerste Tour zonder haar grote steun en toeverlaat, vader Henk die overleden is. Voor hem zal ze uit eerbetoon zeker weer willen presteren.
Ook zijn er rensters mee die in vroege vluchten de rit mede zullen bepalen. Maud Rijnbeek van het bescheiden, geheel uit Nederlandse rensters bestaande team VolkerWessels Cycling Team, valt op in de toureditie van 2025 door in heel veel ontsnappingen mee te zitten. In weerwil van de naam heeft Team Picnic PostNL geen enkele Nederlandse in de ploeg. En wat meegaan in de vroege vlucht betreft, dat valt ook te verwachten van Daniek Hengeveld en Lieke Nooijen (Team Visma | Lease A Bike) plus Loes Adegeest en Riejanne Markus (Lidl – Trek Ladies) of Nienke Vinke (SD Worx – Protime). En reken maar op de aanwezigheid van 2 voormalige etappewinnaressen Yara Kastelijn en Puck Pieterse (beiden Fenix Premier – Tech), de een in de bergen, de ander overal waar een kans zich voordoet.
Terug naar de openingsdag van de Tour in Lausanne
Maar laten we niet te ver op alles vooruitlopen en beginnen bij het begin. Terug naar de openingsdag in Lausanne. De Tour zal in het teken staan van de revanche van Wiebes, die dit jaar uit de Giro is gezet, als haar fiets iets te licht blijkt te zijn. Verwaarloosbaar weliswaar, maar toch. Haar eerste gram heeft ze overigens al gehaald door in de Ronde van Polen alle 3 de etappes en het eindklassement op haar naam te schrijven.
De vraag is of La Lorena de 1e etappe van Lausanne naar Lausanne met een bijzonder venijnig klimmetje al op haar naam gaat schrijven? Ze is beter geworden op dit soort steile hellingen, maar er zijn nog wel andere kandidaten te noemen. Wie herinnert zich niet Kim Le Court uit Mauritanië vorig jaar maar net van de winst in de eerste etappe afgehouden door Vos met de hulp van Ferrand-Prévot? Het lijkt anders ook wel iets voor Mischa Bredewold of haar Belgische ploeggenote bij SD Worx – Protime, tweevoudig wereldkampioene Lotte Kopecky, dit jaar winnares van Milaan-Sanremo. Bredewold maakt naam als ware puncheur die de Amstel Gold Race wint in 2025. Dat zal Lucinda Brand van Lidl Trek niet vergeten zijn vermoedelijk.
Heuveletappes
De 3e etappe voert van Genève over de Franse grens naar Poligny (156.5 km). Even denkt u misschien aan een bergetappe, maar de Col de la Faucille ligt te vroeg in het parcours, om de sprinters definitief te kunnen afschudden. Ze krijgen nog ruimschoots de tijd om weer terug te kunnen keren in het peloton. Ook de 5e, 6e en 8e etappe hebben meer de contouren van een heuveletappe. Eigenlijk hebben de Nederlanders voor elk mogelijk profiel van een etappe wel kandidaten. Rittenkaapsters bij de vleet en kansen zat, maar de buitenlandse concurrentie zal ook niet stilzitten. Iedereen wil graag een rit winnen.
Het belooft een even heet als mooi rondje door Frankrijk te worden. De strijd om het geel zal beslist spannender worden dan bij de mannen. Er is een hoop om naar uit te kijken.
Sportanalist Robbert werkt op de redactie van MAX Vandaag en schrijft bij gelegenheid een column rond sportevenementen.



