Wie is Paulus Potter?
Publicatiedatum: 24 januari 2025
Kunstschilder Paulus Potter staat centraal in de eerste aflevering van De Gezonken Meesters. Jurylid Pieter Roelofs vertelt wie Paulus Potter is en waar de schilder bekend om staat.
Pieter Roelofs over Paulus Potter
“Paulus Potter is dé schilder van het vee. Hij heeft een ongelooflijk groot oeuvre, zeker als je nagaat dat hij maar 28 jaar oud is geworden. En eigenlijk is er niemand zo goed in het schilderen van dieren als Potter in de 17e eeuw.
Wat direct opvalt bij de werken van Paulus Potter is dat hij zijn werk op enorme doeken schildert. Normaliter was dit formaat doeken eigenlijk alleen weggelegd voor historische of Bijbelse taferelen. Potter doet dat niet. Wat hij schildert op die doeken zijn eigenlijk gewone alledaagse onderwerpen, vaak met een agrarische insteek. In de 17e eeuw kan dat eigenlijk alleen in Nederland, die verheerlijking van het vee en het landleven. En Paulus Potter is daar de ultieme meester in geworden.
Leven in Den Haag
Paulus Potter is geboren in Enkhuizen en overleden in Amsterdam. Maar we weten ook dat hij een tijd in Den Haag heeft gewoond en geschilderd. Over zijn tijd in Den Haag is best veel bekend, we weten bijvoorbeeld waar hij heeft gewoond. Vandaag de dag is het uitzicht vanuit zijn oude woonhuis heel anders, maar toen Potter in zijn tijd vanuit zijn raam naar buiten keek zag hij direct de landerijen. Het huis stond op dat moment aan de rand van de stad. Als we dan proberen in het hoofd van de meester te kruipen, dan kunnen we ons een voorstelling van zijn dag maken. Hoe hij bijvoorbeeld ’s ochtends zijn raam enkel maar open hoefde te slaan om de inspiratie naar binnen te laten stromen. Het zou dus zomaar kunnen dat we dat terugzien in zijn schilderijen. Dat landleven lag letterlijk aan zijn voeten.”
Meer over het verloren werk van Potter?
Maar hoe zag het verloren werk van Paulus Potter er nu eigenlijk uit? Juryleden Pieter Roelofs en Abbie Vandivere leggen in de masterclass precies uit wat we weten over dit werk. Op basis van de veiling van de collectie van Gerrit Braamcamp én kenmerkende elementen van Potter helpen ze de kunstenaars op weg. Volg de masterclass over De Groote Ossendrift van Paulus Potter.
Over de Gezonken Meesters
Naast het zesdelige televisieprogramma en een extra documentaire is er ook een online expositie, een interactieve schatkaart en zijn er deze Masterclasses over de schilders en hun werken. De Gezonken Meesters, gepresenteerd door Dionne Stax, is vanaf zondag 19 januari 2025 om 20.25 uur te zien bij MAX op NPO 1.