Op het uitbreiden van een meterkast moet u vanaf 1 juli 2026 mogelijk langer wachten: dit kunt u doen om vertraging te voorkomen
Publicatiedatum: 20 april 2026
Steeds meer mensen stappen over op elektrisch koken, een warmtepomp of een laadpaal. Daarvoor is soms een zwaardere stroomaansluiting nodig. Maar vanaf 1 juli 2026 veranderen de regels voor het stroomnet. Daardoor kan het langer duren voordat uw meterkast wordt aangepast. Wat betekent dit voor u en hoe voorkomt u problemen?
Wanneer heeft de meterkast een zwaardere aansluiting nodig?
Als u een warmtepomp, laadpaal of inductiekookplaat wilt laten installeren, is het belangrijk om vooraf te weten of uw meterkast dit aankan. U kunt dat zelf al nagaan door te kijken hoeveel vermogen het nieuwe apparaat nodig heeft en dit te vergelijken met uw huidige aansluiting. Die informatie vindt u op uw energierekening of op de website van uw netbeheerder.
Daarnaast kunt u in de praktijk merken dat uw meterkast te licht is wanneer de stroom er regelmatig uitvalt of wanneer u meerdere zware apparaten tegelijk gebruikt.
Hoe weet u of uw meterkast uitgebreid moet worden?
Als u vermoedt dat uw aansluiting te licht is, kan een elektricien met u meekijken. Die beoordeelt of uw meterkast sterk genoeg is of dat de groepenkast moet worden uitgebreid. Veel moderne apparaten vragen meer stroom dan oudere meterkasten aankunnen, waardoor een zwaardere aansluiting soms nodig is.
In Nederland hebben bijna alle woningen een 1‑fase‑ of 3‑fasenaansluiting. Bij 1 fase komt de stroom via één kabel binnen, wat voldoende is voor gewone apparaten. Bij 3 fasen komt de stroom via 3 kabels binnen, waardoor er meer vermogen tegelijk beschikbaar is. Voor zwaardere apparaten, zoals een laadpaal, warmtepomp of elektrische kookplaat, is vaak zo’n 3‑fasen‑aansluiting nodig.
Als uw aansluiting verzwaard moet worden, voert de elektricien eerst het werk in uw woning uit. Daarna vraagt u via mijnaansluiting.nl een zwaardere aansluiting aan bij uw netbeheerder. Alleen deze mag de hoofdaansluiting aanpassen. Totdat dat is gebeurd, kunnen sommige apparaten nog niet worden gebruikt.
Vanaf 1 juli geen voorrang meer voor kleinverbruikers
Tot 1 juli 2026 gaat een zwaardere aansluiting in de meterkast over het algemeen voorspoedig en krijgt u als kleinverbruiker voorrang op het stroomnet. Netbeheerders reserveren hiervoor ruimte, waardoor u meestal zonder wachttijd wordt aangesloten. Grote bedrijven komen daardoor eerder op een wachtlijst.
Na de ingangsdatum van 1 juli verandert dit en krijgt u geen voorrang meer wanneer het stroomnet vol is. De beschikbare ruimte gaat dan eerst naar projecten die het net ontlasten, zoals grote batterijen en slimme energie-oplossingen. Ook ziekenhuizen, politie, brandweer, defensie, woningbouwprojecten en scholen gaan voor.
Voor u betekent dit dat u vaker op een wachtlijst kunt komen als u een zwaardere aansluiting nodig heeft. Hoe lang u moet wachten, verschilt per regio. In sommige wijken is nog genoeg capaciteit, maar in andere gebieden kan de wachttijd oplopen tot maanden.
Zo komt u erachter wat in uw regio van toepassing is
U kunt op verschillende manieren zien of er een wachtlijst is. Op de website van uw netbeheerder vindt u per postcodegebied of het stroomnet vol, krap of beschikbaar is. Via mijnaansluiting.nl ziet u tijdens een aanvraag meteen of er ruimte is. Ook een elektricien weet vaak hoe het in uw buurt zit. En in wijken met veel nieuwe woningen, laadpalen of warmtepompen is de kans op een wachtlijst groter.
Wat u kunt doen wanneer een uitbreiding van de meterkast nodig is
Als het stroomnet vol is, kunt u vaak toch iets doen. Kijk eerst wat er binnen uw huidige aansluiting mogelijk is. Zo werkt een laadpaal vaak ook prima op 1 fase, alleen laadt uw auto dan wat langzamer op.
Ook slimmer omgaan met stroom helpt. Tussen 16.00 en 21.00 uur is het druk op het net, dus u kunt uw auto beter later op de avond opladen en niet alles tegelijk aanzetten. Zo voorkomt u extra belasting en kunt u soms toch vooruit, ook zonder zwaardere aansluiting.
(Bron: Rijksoverheid, Vereniging Eigen Huis, AD. Foto: Shutterstock)



